Dolar : Alış : 5.8564 / Satış : 5.8670
Euro : Alış : 6.5172 / Satış : 6.5289
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul8°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 44 Kategoride 590 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şenses Doğan’a sanat dünyasından destek…

05 Ekim 2017 - 3.676 kez okunmuş
Ana Sayfa » Özel Röportajlar » Şenses Doğan’a sanat dünyasından destek…

Üsküdar Yavuztürk Mahalle Sakinleri azimli bir mücadele içerisindeler. Son zamanlarda yine her yerde insanların hayatlarını karartan uyuşturucu kol gezmeye başladı. Yavuztürk Mahallesi bu konuda en müzdarip yerlerden birisi. Şenses Doğan ise Yavuztürk Mahallesinde uyuşturucu ile mücadelenin başını çeken isim… Önceleri bir kaç arkadaşı ile birlikte verdiği mücadeleye daha sonra mahalle sakinleri de katıldı. Şimdilerde ise Üsküdar Kaymakamlığı ve Belediyesi yaptıkları çalışmalar ile konunun üzerine gidiyor. Herkesin ortak isteği ise “Gencecik insanların hayatları sönmesin”…

Bu yolda insanları topluma kazandırmanın mücadelesinin bugüne kadar ki kısmı ve sanat dünyasının önemli isimlerinin bu konudaki düşünceleri ve Şenses Doğan’a verdikleri desteği özel bir röportajla sizler için derledik…

Hababam Sınıfı Oyuncularından, özellikle son dönemlerde “Sigarayı acilen bırakmalısın” ve “Sigarayı Bırak, Hayatta kal” kamu spotları ile dikkat çeken ünlü oyuncu Teoman Ayık konunun önemine dikkat çekerek; Yavuztürk Mahallesindeki mücadelenin önemli ismi Şenses Doğan’ı, Son dönemde özellikle Avatar filmi yapımcılarına yazdığı senaryo ve yeni kitapları ile çıkış yakalayan Yazar Ayşegül Furuncu ve uyuşturucu projeleri ile dikkat çeken Connecttürk Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ersin’i konuyu değerlendirmek üzere ofisinde ağırladı. Bizde bu dörtlü toplanmışken yaptığımız röportajımızı sizlere sunuyoruz.

 

 

MAHALLELİ UYUŞTURUCU KONUSUNA EL ATTI.

Üsküdarın yavuztürk mahallesinde gün geçtikçe artan uyuşturucu kullanımına karşı halk savaş açtı.

Sürekli uyuşturucu kullanımına bağlı ölümlerin yaşandığı Yavuztürk mahallesinde, Üsküdar Kaymakamlığına bağlı bir birim oluşturularak gençlerin uyuşturucu kullanımı engellenmeye çalışılıyor. Gerek sosyal, gerek kültürel aktiviteler ile gençlerin çoğu tedavi edilip sosyal hayata kazandırılıyor.

 

Yavuztürk Mahallesinde zaman zaman tehdit ve saldırılara da maruz kalan Şenses Doğan ve arkadaşları buna rağmen bu yola baş koymuşlar ve yılmamışlar. Tek istedikleri yetkililerin bu olayların üzerine biraz daha özenle gitmeleri… Zira cep telefonu ve sosyal medya hesaplarından aldıkları mesajlar içler acısı…

ARTIK PARK KÖŞELERİNDE BAYILMIŞ GENÇLER GÖRMEK ISTEMIYORUZ.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda etkin bir isim olan, Şenses Doğan :

“Bizler artık park ve sokak köşelerinde kafası yere düşmüş, bayılmış gençler görmek istemiyoruz. Ülkemizin umudu olan gençlerimizi okullarda iyi eğitim görmüş, ilim sahibi bireyler olarak görmek istiyoruz. Bu sorun hepimizin ortak sorunudur. Yüzlerce aile yok olup gidiyor. Benim başıma gelmez demeyin; herkesin başına gelir. İnsanlar çocuklarını parklara çıkaramıyor, yolda yürüyemiyorlar. Biz bunları görmek istemiyoruz ve gereken neyse Devletimize yardımcı olmak amaçlı elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Buradan ailelerimize sesleniyorum kaymakamlıkta bu konuyla alakalı birimler kuruldu. Çocuğunuzun ve ülkemizin geleceği için gerekeni yapın. Bu konuyu lütfen göz ardı etmeyin. ülkemizin geleceği halkımızın huzuru için devletimize yardımcı olalım gençlerimizi kurtaralım.”

Üsküdar’da başlatmış olduğumuz sokak çalışmalarında gençleri, Üsküdar Belediyesi Gençlik Yaşam Merkezine yönlendirdik. Yoksunluk dönemlerini bu merkezde atan arkadaşlarımız sanat, spor ve atölye çalışmaları ile bağımlılıktan çıktıktan sonra işkur vasıtası ile iş imkanı bulabiliyor. Mahalle çalışmalarına önderlik yapan sayın kaymakamımız ve belediye başkanımız 190 gencin tekrar sosyal hayata geçirmelerini sağlamıştır. Salı akşamları Çamlıca Spor Merkezinde futbol, çarşamba günleri Kirazlıtepe Yaşam Merkezinde yüzme faaliyeti, perşembe günleri Üsküdar Çocuk Üniversitesinde okçuluk faaliyeti vardır. Her gün merkezimizde ahşap oyma ve sabun dökme faaliyetleri vardır. Bunların hepsi bizler için sunulan imkanlar. İnşallah hep birlikte bu konuda daha etkin çalışmalara imza atacağız. Çalışmalarımız için bizlere destek veren ve her zaman yanımızda olacaklarından emin olduğumuz değerli dostlarımız “Teoman Ayık, Ayşegül Furuncu ve Evren Ersin”e teşekkürlerimi sunuyorum.

BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNU YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Ünlü oyuncu Teoman Ayık ise Hababam Sınıfı Oyuncuları ile birlikte son dönemlerde yaptıkları etkinlikler ile özellikle arkadaşlık ve dostluğun önemini vurguladıklarını belirtti. Son dönemlerde insanların birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacı olduğununu bir birimizden kopup ne zaman boşluğa düşersek kötü şeylerle karşılaştığımızı ve uyuşturucunun bunlardan en tehlikelisi olduğundan bahseden Teoman Ayık şunları söyledi :

Hepimiz çevremizde yolda, otobüs durağında, yeri geliyor kapımızın önünde, bazılarımız ailelerinin içerisinde uyuşturucu kullananlarla karşılaşıyoruz. Allah korusun sonunda ölüm var… 3-5 TL’ye insanlar hayatlarını karartabiliyorlar. Kendi hayatları ile birlikte sevdiklerinin de hayatlarını karartıyorlar. Bu işin tacirleri en çok gençlerimizin peşinde. Lütfen daha dikkatli olalım ülkemizin geleceği gençlerimiz. Çok önemli bir husus var! Malesef bu tacirler ilk okul çocuklarımıza bile gözlerini dikmişler. Ailelerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Onların hepsi bir can ve biz çocuklarımızı sokakta bulmadık. Şenses bey çok güzel bilgiler verdi. Kaymakamlıklar, Belediyeler, Sağlık Kurumları, Emniyet ve Duyarlı vatandaşlar bizler için güzel çalışmalara imza atıyorlar. Uyuşturucu kullanan kişileri dışlamadan, tatlı dille ikna ederek, gerekirse yetkililerden yardım alarak bu birimlere getirip tedavi ve destek almasını sağlamalıyız. Bu konuda özellikle ailelerin daha duyarlı olması gerekiyor. Şenses Doğan gibi arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar her zaman desteklenmeli. Devlet gücünü halkından alır..

Yazar Ayşegül Furuncu ise çalışmalarından dolayı Şenses Doğan’ı ve ona destek veren herkesi tebrik ettiğini söyledi. Kendisinin de çok önem verdiği bir konu olan bu uyuşturucu ile mücadeleden  asla vazgeçilmemesi gerektiğini ve gençlerimizin hayatlarının çok değerli olduğunu vurguladı… Ardından çok etkilendiği ve kaleme aldığı bir olayı anlattı :

Bundan bir süre önce uyuşturucu batağına saplanmış birisi ile tanıştım. Hikayesi beni o kadar etkiledi ki, kaleme almadan duramadım. Düşünün ki vatanına aşık bir genç… Düştüğü bir boşluktan dolayı uyuşturucuya alışıyor. Fakat uyuşturucudan kurtulmak için mücadeleyi de kendisi başlatıyor. Durumdan ailesine bahsediyor. İlk başlarda krize girdiğinde hemen odasına geçer ve ailesine şunları söyler ” kapıyı üzerime kitleyin, bağırsam da, çağırsam da, aco da çeksem sakın açmayın” bu şekilde günler geçer ve daha sonrasında tedaviye başlar. Tedaviden kurtulduğunda ise özel harekat sınavlarına katılır. Sınavları kazanır ve şu anda korkusu “Eğer uyuşturucu kullandığım sicilime işlenirse beni özel harekata almazlar”. Özel Harekat sınavını kazanacak kadar yetenekli pırıl pırıl bir gencin hikayesi dinlediğimde beni çok etkilemişti. Tabi ki bunun gibi bir çok örnek günlük yaşantımızda yaşıyoruz. İnsanlarımız yok olmamalı. Devletimiz bu işin üzerinde ısrarla durmalı. Bizlerde inşallah kendi imkanlarımızla Şenses Doğan ve arkadaşları gibi mücadele etmeli ve devletimiz ile birlik içerisinde bu savaşı kazanmalıyız.

 

Şu sıralar da uyuşturucu ile ilgili oldukça etkili bir projeyi yürüten Connecttürk Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ersin’ de Şenses Doğan’ın dostlarından… Çalışmaların da daha derine inmiş ve sonuç odaklı projeler üreten Evren Ersin ise şunları söyledi :

Yavuztürk’te Şenses Doğan ve arkadaşlarının verdikleri mücadeleyi yakından takip ediyorum. Şenses benim sevdiğim bir dostumdur. Verdikleri mücadele de kesinlikle yalnız olmamalılar. Kendisine gelen çaresiz bir ailenin mesajı hafızamdan gitmiyor. Ailesi şöyle bir mesaj atıyor “Allah rızası için oğlumu yok edin artık biz zaptedemiyoruz” düşünebiliyormusunuz bir aile öz evladı için bunu nasıl der. Bazen insanlar bu kadar çaresiz işte… Bunun gibi nice olay her gün yaşanıyor.

Biz yakında açıklayacağımız “UYKU” adlı projemizde alanında uzman bir çok insanla çalıştık. Asıl amacımız gençlerimizin bu illete hiç başlamaması. Uyuşturucuya alıştıktan sonra değil, alışmadan onlara bazı imkanların sunulması hakkında derine indik. Çünkü sadece basit yöntemler farkındalık ve tedavi yetersiz kalıyor. Bir süre sonra tekrar bu tuzağa düşüyorlar. Sebeplerini araştırdığımızda firma olarak bazı çözümler ürettik. Bu çözümleri projelendirdik ve sağolsunlar bir çok firma, kişi ve kuruluş projemizi destekliyor. Bizde bu projelerimiz ile Üsküdar’da kaymakamlık ve belediyenin çalışmalarına destek olacağız.

Unutmayın uyuşturucu ile mücadele tek başına değil topyekün olur. Hepimiz birlik olup bu konunun üstesinden gelebiliriz. Şenses Doğan ve Mahalle sakinlerinin hepsinden Allah razı olsun… İnşallah Yavuztürk ve tüm Türkiye bu illetten temizlenir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

 
İlgili Terimler :
Magazinzone