Dolar : Alış : 5.8564 / Satış : 5.8670
Euro : Alış : 6.5172 / Satış : 6.5289
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 44 Kategoride 590 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Savaş Madalyonu Koleksiyonu

02 Temmuz 2015 - 6.075 kez okunmuş
Ana Sayfa » Moda-Kültür » Savaş Madalyonu Koleksiyonu

Henüz 26 yaşında olan Çağrı Doğan da tarihe ilgisi nedeniyle 15 yaşında Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait çeşitli madalya ve nişanların koleksiyonunu yapmaya başladı.

fft20_mf4990987

Doğan, AA muhabirine açıklamada, okul yıllarındaki tarih merakının zamanla savaş madalyası koleksiyonuna dönüştürdüğünü söyledi. Osmanlı “Mecidi” ve “Osmani” nişanlarıyla koleksiyonunu genişlettiğini belirten Doğan, koleksiyonunun en önemli bölümünü bugünlerde 100. yılı anılan 1. Dünya Savaşı yıllarına ait madalya ve rozetlerin oluşturduğunu kaydetti.

Koleksiyonu oluştururken farklı tipte çok sayıda Çanakkale Harp Madalyası’nın yurt dışındaki müzayedelerde satışa sunulduğunu fark ettiğini anlatan Doğan, şöyle konuştu:

“Koleksiyonumda bulunan madalya ve nişanların yüzde 90’ı yurt dışındaki müzayedelerden aldığım eserlerden oluşuyor. Almanya, Avusturya, İngiltere, Fransa, ABD, Kanada ve Avusturya’daki müzayedelere katılarak bu madalyaların ülkemize gelmesini sağladım. Bugün halen birçok nişan ve madalya, bahsettiğim ülkelerde ya satışta ya da satışa sunulmayı bekliyor.”

40 tip Çanakkale Harp Madalyası var.

fft20_mf4990991

Bugüne kadar Türkiye için önemli yaklaşık 300 madalyayı satın alarak Türkiye’ye getirdiğini bildiren Doğan, Osmanlı ile aynı savaşta yer alan yabancı ülke askerlerine verilen madalya ve nişanları da toplamaya başladığını dile getirdi.

Doğan, kendisinde bulunan 1. derece Şefkat Nişanı’nın yabancı bir büyükelçinin eşine verildiğinin sanıldığını ifade etti. Nişanın arkasında Fransız bir firmanın logosunun bulunduğunu belirten Doğan, bunun nadir görülen bir özellik olduğunu ifade etti.

fft20_mf4990992

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

 
İlgili Terimler :
Magazinzone