Dolar : Alış : 5.8564 / Satış : 5.8670
Euro : Alış : 6.5172 / Satış : 6.5289
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul8°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 44 Kategoride 590 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Make UP Festivalinin yıldızları konuştu

29 Aralık 2019 - 198 kez okunmuş
Ana Sayfa » Magazin » Make UP Festivalinin yıldızları konuştu

Kariyer Akademinin Geçtiğimiz günlerde sırası ile dört farklı lokasyon da gerçekleşen ve finali İstanbul Hilltown’da yapılan Make Up Festivalinin asıl kahramanlarını konuşturduk…

Oldukça renkli anlara sahne olan ve birde makyaj defilesinin gerçekleştiği festivalde dikkat çekici makyaj temaları ile herkesin beğenisini toplayan makyaj sanatçılarından bazıları ile tanışma fırsatımız oldu. Bu önemli festivale yön veren ve anlam katan yetenekli sanatçılarımıza merak ettiğimiz soruları sorma fırsatımız oldu…

İşte röportajımız :

Makyaj Sanatçıları : Banu Diyar, Ersem Yalçın, Gülsüm Demirhan,  Neslihan Yılmaz, Serap Özaydın, Tunahan Aydın, Ümmü Bilmez 

 

Soru : Makyaj ile ilgilenmeye nasıl karar verdiniz?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Sanata her zaman ilgim vardı.. Ben de bu ilgimi makyaj sanatçısı olarak ortaya çıkarmak istedim.

Ersem Yalçın : – Ben aslında estetisyenim ancak çocukluğumdan beri makyaja düşkünlüğüm var. Güzellikle ilgili her alanı seviyorum makyaj benim için bir hobi. Zamanla bu hobimi geliştirmeye yeni teknikler öğrenmeye başladım böyle böyle gerekli eğitimleri de aldıktan sonra estetisyenliğin yanına makyaj sanatçılığını da eklemiş oldum.

Gülsüm Demirhan : – Ben makyaj sanatçısı olmaya bir anda karar vermedim. Uzun süredir istediğim bir meslek dalıydı. Ondan öncesinde güzellik uzmanı olarak devam ettim ama makyaj sanatçısı olmak en çok istediğim meslek olduğu için sadece bu alanda olmaya karar verdim

Neslihan Yılmaz : – Kozmetik çok küçük yaşlardan beri ilgi alanımdı. Estetik gözümün olduğunu, bu yetenek ve yaratıcılığımı başka insanları daha da güzelleştirmek için kullanmayı hedefleyerek karar verdim.

Serap Özaydın : – Kendi işimi yapmak için makyaj kursuna kayıt oldum. Kesin yapar mıyım emin değildim başlarda ama ilk gerçek deneyimim Samsun Piazza’da gerçekleşen Makyaj Festivaliyle oldu. Burada makyajı tamamladıktan sonra bu alanda ilerlemem gerektiğini bana keyif verdiğini gördüm.

Tunahan Aydın : – Bu işe elim fazlasıyla yatkın hiç bir sorun yaşamadan kolayca öğrenip yapabiliyorum. Kendime de güveniyorum. İlk adım attığım zaman kuzenimi kınasına ve düğününe hazırladım ve o zaman dedim ki bu yolda ilerlemem lazım benim

Ümmü Bilmez : – Biranda karar verdim. Hobi odaklıyken eğitim almaya başladığımda ve  sonrasında işin içine tamamen girince ciddiyet, saygı ve sevgiyle işimi yapar oldum. 4 yıldır profesyonel makyaj sanatçısı olarak devam etmekteyim.

Soru : Festivalde işlediğiniz tema neydi?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Türkiye’de dört ayrı yerde Make up festivali oldu. Farklı temalar işledim. Bir tanesi Arı peteği temalıydı. Arı peteğindeki gizemi, altın oranı ve arıların dünyanın en muhteşem varlıklarından biri oluşu ve arıların soylarının tükendiğinde dünyanın sonu geleceğini düşünerek yaptım. İnsanların dikkatini bu yöne çekmek istedim. Başka bir tema da Malefizdi. Bildiğiniz üzere Malefiz aslında toprakların koruyucusu olan iyi kalpli bir kadındı. İhanete uğradıktan sonra saf kalbi taşa dönüşür. Farkındalık yaratan bir film aslında. Ben de bu temayı işlediğimde sinemalarda Malefiz 2 gösterimdeydi. Diğer temalarımdan biri Barok makyajıydı. O dönemde hareketli, coşkulu ve abartılı sanat anlayışı vardı.Bu sanat anlayışına uygun makyaj yapmak ayrı bir zevkti benim için. Son festival durağında Punk makyajı yaptım. İngiltere’de ortaya çıkan alt sokak kültürünün en uçuk olanı, asiliklerini ortaya koyan gençleri simgeleyen bir makyaj yaptım.

Ersem Yalçın : – Festival temalarına gelecek olursak festivali 4 ayağı vardı ve benim temalarım grafik barok ve punk olarak değişiklik gösterdi. Modellerin kıyafetlerine göre temaları seçebildik.

Gülsüm Demirhan : – Temayı eğitim aldığımız kurum belirledi. Her festivalin teması farklıydı son katıldığımız festival temamız barok ve punk…

Neslihan Yılmaz : – Farklı konseptler içinde benim seçimim orman teması ve punk’tı. Onun dışında doğaçlama çalışmalarım da oldu.

Serap Özaydın : – Makyaj festivalinde ilk iki defilede ki temam Orman Temasıydı. Diğer iki defilede; barok ve punk temalı yaptım.

Tunahan Aydın : – Festivalde temam punk’tı

Ümmü Bilmez : – Festival temam tek birtane ile sınırlı değildi. İlk temam ve ilk festival makyajım tamamen taş işiydi sonrasında da taşlı tüm işlerde akla ilk gelen isimlerden oldum. Sonrasında tekrar taşlı bir çalışma istendi bu sefer festival adına uygun renklerin coşkusunu yansıtmak istedim saç ve makyaj tasarıma bana aitti çok içime sinen bir çalışma oldu. Son üç çalışmam da barok ve punk üzerine oldu

Soru : Festival esnasında sahneye çıkmanız sizin için sürpriz olmuş. O anlarda neler hissettiniz?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Festival esnasında sahneye çıkacağımı bilmiyordum. Çıkacağımı öğrenince ilk önce gerildim ve sahne fobim vardı. Ama bu korku sonradan heyecana dönüştü. Sahnede çok hızlı yürüdüm. bir an önce bitsin istiyordum. Daha sonra ki sahne deneyimlerinde bunu aştığımı hissetmeye başladım ve öyle de oldu.

Ersem Yalçın : – Bu festival bize sınırların ötesine geçmeyi kendi hayal dünyamızı ortaya çıkarmamıza fırsat verdi. Bu yüzden çok keyifli ve eğlenceliydi. Sahneye çıkacağımızı ilk festivalde söylediler o an çok heyecanladım. Neyse ki modellerim sayesinde basarili bir final yürüyüşü yaptık alkışlanmak gerçekten çok keyifli.

Gülsüm Demirhan : – Festival de evet podyuma çıkacaksınız dediklerin de çok heyecanlanmıştım. Sonuçta deneyim yaşamadığım bir andı ama emeğimizin alkışlanması heyecanımı almıştı mutluyduk

Neslihan Yılmaz : – İlk anda çok heyecanlandım tabi ama modelim makyajımı o kadar iyi taşıdı ki kısa sürede heyecanımı yendim.

Serap Özaydın : – Sahneye çıkacağımı bilmiyordum sürpriz oldu. Kafam ayağımı takıp düşermiyimden ziyade modelin düşmesine neden olur da makyajı dağalırsadaydı.

Tunahan Aydın : – Heyecanlı bir zamandı. Söylediklerinde heyecanlandık. Çünkü yaptığımız eserle o kadar insanın önüne çıkacaktık

Ümmü Bilmez :  – Bilmek veya bilmemek çok bir şey farketmiyor. O muhteşem heyecan illaki yaşanacak ve modelimle birlikte çıktığımda o alkışları aldığım an tüm yorgunluk stres tamamen enerjiye dönüştü. Çok güzel bir duygu.

Soru : Etkinlik sonra çalışmalarınız ile ilgili size ulaşan tepkiler nasıldı?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Çalışmalarım ile çok güzel geri dönüşler aldım. Hatta arı peteği makyajım çok beğenildiği için ikinci kez başka bir festival durağımızda yapmam istenildi. Bu tür geri dönüşler insanı mutlu ediyor.

Ersem Yalçın : – Festival makyajları yapmak yeteneği zorlayan bir şey. Bu yüzden etrafımdan çok muhteşem yorumlar aldım. Yaptığın bu is, gerçek bir sanat, nasıl becerebiliyorsun, çok yeteneklisin gibi övgüler aldım. Sosyal medyada pek çok tanımadığım insanlar takibe başladılar işleriniz çok iyi yazan çok oldu.

Gülsüm Demirhan : – Çalışmalarla ilgili çevreden çok fazla olumlu tepkiler aldık makyaj festivali büyük deneyim oldu. Normal makyajlara göre farklı bir makyaj deneyimi olduğu için etkiler olumlu yönde ilerledi. Şşaşıranlarda oluyordu ama çok sevildi….

Neslihan Yılmaz : – Genel olarak aldığım tepkiler olumlu yöndeydi. Bu şekilde motive oldukça yaratıcılığımın daha da güçlendiğine inanıyorum.

Serap Özaydın : – Çevre olarak makyaja çok karşı bir toplum değiliz ama standartların üzeri görmeye alışık olmadıkları bir makyaj olduğu için oha sen ne yapmışsın gibi sanat eserine bakanlarda vardı. Bu ne burada ne anlatmaya çalıştın, mahvetmişsin yüzünü gibi tepkilerde geldi. Ama genel olarak bakılırsa hepsi iyi beklenen tepkilerdi.

Tunahan Aydın : – Çevremdeki kişiler fazlasıyla şok oldular çok beğenildi. Bayağı övgüler aldım sadece çevrem değil festivaldeki mankenler bile övgüler saydılar

Ümmü Bilmez : – Yaptığım sanat güzel aktarılıyor ki hep güzel geri dönüşler alıyorum. Olumsuz tepkiler de tabi ki oluyor ama üzülmüyorum eksiklerimi görmeme vesile oluyor bu güzel bir şey bence.

Soru : Festivalden sonra artık kendinize yeni hedefler belirlediğinizi ve hayallerinizin genişlediğini düşünüyoruz. Gelecekle ilgili planlarınız neler?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Festivalden önce de makyaj ile ilgili hayallerim vardı. Ama festival sonrası hayallerim daha da büyüdü. Dünya çapında özellikle fantastik dizi ve sinemalarda makyaj sanatçısı olarak çalışmayı çok isterim.

Ersem Yalçın : – Festivalden sonra makyajla biraz daha içli dişli olmaya karar verdim. Serbest de olsa bu işi yapmak istiyorum. Zamanla ilerde kendi merkezimi açacak olursam kesinlikle bir bölümünü makyaja ayıracağım. Makyaj yapmak beni dinlendiriyor. Hedeflerimi gerçekleştireceğimi düşünüyorum

Gülsüm Demirhan : – Gelecekle ilgili planım kendimi daha çok geliştirmek daha çok deneyim kazanmak makyaj festivali benim için çok güzel bir deneyim oldu hayalim kendi makyaj Stüdyomu açmak…

Neslihan Yılmaz : – Alanımda kendimi daha fazla geliştirip kendi markamı yaratmak istiyorum.

Serap Özaydın : – İlerleyen dönem için yeterli konumda olduğumu hissettiğim noktada yani bir kaç eğitim daha aldıktan sonra butik bir stüdyo tarzı bir yer açmayı planlıyorum.

Tunahan Aydın : – Hayalim ve hedefim hep Hollywood mankenlerine ve sanatçılarına makyaj yapıp kendimi göstermek ve İstanbul’da bide Avrupa’da bir yer açmak istiyorum

Ümmü Bilmez : – Hedefsiz bir yola çıkılamaz tabi ki güzel hedeflerim var. Bir gün ismim neden imzam olmasın ve çok başarılı bir sanatçı olmayayım. Gelecekle ilgili planlarıma şimdiden başlamış bulunmaktayım. Bir ekip kurduk makyaj kuaför fotoğrafçı kurgucu olarak serbest iş alıyoruz. Devamında da güzel noktalara ulaşacağımıza inanıyorum.

Soru : Türkiye şartlarında kariyer planınızı gerçekleştirebileceğinizi düşünüyor musunuz. Bu sektöre Avrupa kadar yatkın mıyız?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Ben Türkiye’de sanat konusunda çok başarılı insanlar olduğunu görüyorum ve hatta hala içlerindeki sanatı farketmemiş kişilerin olduğunu düşünüyorum. Makyaj da sanatın bir dalı. Her geçen gün daha da geliştiğini görüyorum. Ama daha da gelişmesi için daha fazla festivaller yapılması gerekiyor. Avrupa sanat konusunda oldukça iyi durumda. İnsanların sanat konusunda daha da yaratıcı olmaları için destek oldukça fazla ama makyaj konusunda daha başarılıyız fakat makyaj ürünleri Türkiye’de oldukça pahalı. Özellikle fantastik makyajlarına gereken ürünler yurt dışına oranla ülkemizde çok pahalı. Bu yüzden bu bizi geride tutuyor. Biz makyaj sanatçılarına gereken imkanlar sağlanırsa inanıyorum ki Türkiye’de kendini gösterecek çok makyaj sanatçısı var.

Ersem Yalçın : – Avrupa kadar yatkın mı Türkiye’de bu isler derseniz de son zamanlarda giderek artan bir talep var makyaj sanatçısı insanlar daha bilinçli. İş biraz da reklama bakıyor ama bu Avrupa da da geçerli.

Gülsüm Demirhan : – Başarı elimiz de Türkiye de örnek alabileceğimiz çok iyi makyaj sanatçıları var. Türkiye bu konuda iyi ben güveniyorum Avrupa’ya yakınız….

Neslihan Yılmaz : – Türkiye şartlarında da kendi markamı oluşturabilirim ama daha yaratıcı olmak adına Avrupa’daki makyajları da göz önünde bulundurarak farklı fikirler edinmeye çalışıyorum. Aslında her ülkenin kendine özgü bir tarzı var. Biz de bayağı iyiyiz ancak onlar gibi pr yapamıyoruz sanırım.

Serap Özaydın : – Evet çünkü artık Makyaj kıyafetten daha ön planda. Gelinliği nerede diktirsem den önce makyajımı kime yaptırsam sorusu yer alıyor. Etkinlik konusunda da giderek Avrupa ülkelerine benzediğimiz için çok sıklıkla Makyöz ile anlaşıp o etkinlik için konsepte uygun makyajlar yapılıyor.

Tunahan Aydın : – Türkiye’de kendimi geliştirmeyi çok isterim ama Avrupa gibi iyi değiliz malesef ilk işim Avrupa’da da bir eğitim almak ama bir iş yerim kesin olucak istanbul’da

Ümmü Bilmez : – Neden olmasın tabi ki inanıyorum. Yeter ki meslek hayatında fark yaratmak. Malesef Avrupa kadar yatkın değiliz. Bunun en büyük sebebi bence kültür ve geleneklerimiz fakat bu değişebilir bir durum diye düşünüyorum.

Soru : Festival hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz? Önümüzdeki yıl neler olmasını tavsiye edersiniz.

Cevaplar :

Banu Diyar : – Make up festivali harika bir girişim. Ülkemizde bu konuda daha sık festivaller yapılmalı. Önümüzdeki yıl festivallerin hatta turnelerin Türkiye’nin her ilinde olmalı ve sadece AVM’ler de değil de daha çok insana erişebileceğimiz yerlerde olması gerektiğini düşünüyorum.

Ersem Yalçın : – Bu yılki festivalin ikincisi yapılıyor gecen seneye nazaran çok çok daha profesyoneldi. Ama eksikler vardi. Mesela tema ve makyajlarda makyaj sanatçılarına daha fazla özgür alan bırakmalılar bazı noktalarda koordinatörümüz tarafından kısıtlandık şu şöyle olsun bu makyaj değil de şu olsun gibi. Bunlara bence makyaj sanatçısı karar vermeli çünkü bu bir makyaj festivali ise biz makyaj sanatçılarının hayal gücüne güvenilmeli. Bir de avm olayı var. Modellerin avm de bir podyuma çıkmasını sevmedim. Bu bir tam anlamıyla görsel şov dolayısıyla güzel ışıklandırılmış bir podyumu hak ediyor bence. Ve keşke yürüyüşle kalmasa madem ortada bir tema var o zaman modeller temaya uygun müzikal tarzında bir gösteri de sergileyebilirlerdi. Avrupa’da bazı mankenler müzikle dans ederek çıkıyor artık tek düze podyumda yürümek ilginç olmuyor herkes biraz şov görmek istiyor

Gülsüm Demirhan : – Festival bir daha ki yıla daha farklı temalar olması gerektiğini ve festivalin daha çok ön planda olması gerektiğini düşünüyorum. Burada çok emek var. Yapılan makyajlarda uzun saatler uzun uğraşlar var. Çıkarılan makyajlar çok emek sarf ediliyor. Bu festivalin daha çok ön planda olması gerektiğini düşünüyorum…

Neslihan Yılmaz : – Festivalin bu sene Türkiye’de ikincisi düzenlendi. Daha önce bu tarz festival yapılmadığı için dolayısıyla çok ilgi gördü. Ayrıca gerçekten büyük emek vardı ve muhteşem bir ekip çalışmasıyla ortaya güzel işler çıkardık. Önümüzdeki sene için bomba fikirler var aklımda ama sürpriz olsun.

Serap Özaydın : – Festival ciddi anlamda ilgi görüyor. Bu açıdan avm den ziyade diğer festivaller gibi bir alanda yapılıp 4 günse 4 gün yine tüm gün makyaj yapılıp, Makyaj firmaların stant kurabileceği tanıtım yapabileceği, en son defile olabilir. Böyle olunca tam anlamıyla belli bir kısmının değilde herkesin duyabileceği bir etkinlik haline gelebilir.

Tunahan Aydın : – Festivaller çok iyiydi. Yorucu ama severek yaptığımız için sıkıntı değil fakat daha çarpıcı konseptler olabilir ve her defilede başka konseptler olmalı

Ümmü Bilmez : – Türkiye’de ilk makyaj festivali 2018 yılında oldu ve buna katılma fırsatı bulan kişilerden biriydim.  İnsanların tepkilerini ölçtüğüm kadarıyla çok ilgi çeken istenen bir şey aslında. Bundan sonrakilerin daha çok kitlelere duyurulmasını temenni edebilirim kadın erkek çocuk herkesin ilgisini çeken sanat gösterisi.

Soru : Makyaj Sanatçıları’nın yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz? Festival de daha teşvik edici şeyler olabilir mi?

Cevaplar :

Banu Diyar : – Makyaj sanatçılarına ilgi var ama daha da fazla olabilir. Biz festivallerde seyirciye de makyaj yapıyoruz. Onları makyaj hakkında bilgilendiriyoruz. Ciltlerini, yüzlerine hangi makyajın yakışacağını ve makyaj ürünleri hakkında tüm bilgileri kendilerine anlatıyoruz. Onları mutlu bir şekilde uğurluyoruz. Onları mutlu görmek, bu sanatı güzel icra etmenin simgesi olarak görüyorum…

Ersem Yalçın : – Yok görüldüğünü düşünmüyorum. Bu bir yetenek işi ama genelde makyajın şov kısmıyla ilgilenecekse yani podyum arkasında olmak istiyorsa, illaki bir tanıdığının olması gerekiyor. ne hikmetse insanlar podyum arkasında iş yapan makyaj sanatçılarının en iyi olduğunu düşünüyor yani modellere makyaj yapıyorsa en iyisidir gibi…

Gülsüm Demirhan : – Makyaj sanatçısı ne kadar ilgi görüyor dersek aslında işini seven bu işi seven her makyaj sanatçısı Emin’im ki çıkardığı işte mutluysa onunla daha çok ilgileniyor. Makyaj bir sanattır sanatımızı işçiliğimizi yaptığımız zaman mutlu oluyoruz. Mutlu ettiğimiz zaman ise zaten karşılığını o mutlulukla alıyoruz…

Neslihan Yılmaz : – Malesef düşünmüyorum. Bu konuda bizlere daha fazla destek olunabilir, pr çalışması ile önümüz açılabilir. Çünkü Avrupa’daki makyaj sanatçılarının bu sayede yeteneklerini daha fazla kişiye gösterebildiklerine şahit oluyoruz, biz neden elimizdeki bu gücü göstermeyelim.

Serap Özaydın : – Tam anlamıyla yeterli ilgili gördüğünü düşünmüyorum. Daha çok ön planda modeller olduğu için bir tık geri planda kalıyoruz. Bunu kıyafet defilelerini düşünürsek tasarımcıyı sorguluyor herkes. Bunu kim yaptı harika ya da kötü. Bizim yaptığımız makyajlar sonrasında da böyle olmalı diye düşünüyorum.

Tunahan Aydın : – Makyaj sanatçıları kesinlikle hep arka planda. Öyle hale geliyor ki sanki mankenler kendileri makyaj yapmış gibi oluyor. Küçük filmler videolar yapılıyor ve sadece mankenler gözüküyor. Biz yani makyaj sanatçıları hep geri planda…

Ümmü Bilmez : – Makyajlar yeteri ilgiyi görmüyor bunun sebebi de daha fazla kitlelere duyurulması olacaktır diye düşünüyorum. Festivalin içinde olan herkesin ilgisi olağan üstü güzel bunu yaymalıyız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

 
İlgili Terimler :
Magazinzone