Dolar : Alış : 5.8564 / Satış : 5.8670
Euro : Alış : 6.5172 / Satış : 6.5289
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul8°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 44 Kategoride 590 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hadi Çaman’ı ölümünün 8. yılında rahmetle anıyoruz…

22 Eylül 2016 - 1.764 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yeşilçam » Hadi Çaman’ı ölümünün 8. yılında rahmetle anıyoruz…

Sevilen tiyatro sanatçısı Hadi Çaman’ın bugün ölümünün 6. yıl dönümü. Magazinzone olarak sanatçıyı rahmetle anıyoruz…

Hadi Çaman Kimdir?

M. Hadi Çaman, 13 Ocak 1943 tarihinde Kastamonu’da doğmuştur. Balkanlardan göç eden bir ailenin üç çocuğundan biridir. İlk ve orta eğitimini Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde tamamladı. Anne ve babasının devlet memuru olarak İstanbul’a tayinleri dolayısıyla ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Sonrasında Belediye Konservatuvarı’nda eğitim aldı ve mezun oldu.
1962 yılında Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Gülriz Sururi–Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu’nda, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu’nda çalıştı.
1982 yılında “Yeditepe Oyuncuları” tiyatrosunu kurdu, 20 yıl da burada çalıştı. Tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları’nda aralarında pek çok tanınmış adın da bulunduğu çok sayıda genç oyuncuyu (Tolga Çevik, Cem Özer, Sevinç Erbulak, Demet Akalın vb.) yetiştirdi

Füsun Önal ile birlikte rol aldığı Leonard Gershe’nin Kelebekler Özgürdür adlı oyunu ise Çaman’la kelimenin tam anlamıyla özdeşleşti.

Hadi Çaman’ın, 1970 yılında “Adım Kan, Soyadım Silah” adlı filmle sinema adım attı. 1970’li yıllarda Yeşilçam’da bir akım haline gelen erotik filmlerde oynadı. Erotik filmlerden kazandığı parayı tiyatroya yatırdı.
Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan “Güzeltmek” adlı bir anı kitap yazdı. Üniversitede drama dersleri verdi, televizyon dizilerinde ve filmlerinde sayısız rol aldı.

Avni Dilligil Ödülü, Afife Jale Ödülü, İsmet Küntay Ödülü, UNESCO Yaşam Yapıtı Ödülü gibi önemli ödüller kazandı.
Hadi Çaman, İzmir’li tiyatro sanatçısı ve yazar Bengi Şen ile 60’lı yıllarda evlendi. M. Efe Çaman adında Doç. Dr. öğretim üyesi olarak görev yapan oğlu vardır.

Hadi Çaman, 22 Eylül 2008 tarihinde İstanbul’da 65 yaşında ölmüştür.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

 
İlgili Terimler :
Magazinzone