Dolar : Alış : 6.0824 / Satış : 6.0934
Euro : Alış : 6.5654 / Satış : 6.5772
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 44 Kategoride 590 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Antidepresan taşıdığınızı biliyor muydunuz ?

25 Haziran 2015 - 2.508 kez okunmuş
Ana Sayfa » Magazin » Antidepresan taşıdığınızı biliyor muydunuz ?

Günlük yaşamda göz ardı ettiğimiz birçok iletişim bozukluğu gözardı edilecek gibi değil! Ufak ufak canımızı sıkan durumlar bilinçaltında arşivleniyor ve olmadık zamanlarda gereksiz tepkilere yol açıyor.Tabi bu tepki verebilenler için geçerli…Dışa vurulmayan tepkiler küçük ve büyük çaplı depresyonlara sebep oluyor.

Etrafımızda mutsuz insanların çoğalmasını ya da tükenmişlik hissinin yaygınlaşmasını kişiliğimizdeki kişileri kontrol altına alamayışımıza borçluyuz.Peki daha mutlu ve çareli hissedebilmek,doğru İletişim kurabilmek için ne yapabiliriz?

İlk olarak bizi oluşturan kişileri tespit etmeli ve ne durumda hangisini kullandığımızı görmeliyiz.Karşılaştığımız herhangi bir durum karşısında doğru kişiyi kullanmak çok önemli.Örneğin flört ettiğiniz ya da etmek istediğiniz kişiden bir istekte bulundunuz ve reddedildiniz.Genel olarak aldığınız tavır nedir ?

istekleri ve arzuları genellikle içimizdeki çocuk yönetir.”hayır” dan pek anlamaz ve diretir. Ebeveynden gelen kişilik ise istenilen şeyin uyulması gereken bir kural olduğu , aksi halde cezanın ya da kınamanın söz konusu olduğu kişiliktir.Mecburiyetin mutluluk getirmediği aşikar…Böyle zamanlarda kullanılması gereken kişi çocuk ya da ebeveyn değil yetişkindir.Yetişkin kişilik “neden? Ne yapabiliriz? ” gibi sorularla çözüm yolu arar ve bir şekilde bulur.

Fikirlerini aileden gelen sorgusuz kabullenilmiş kurallar ya da isteklerini yaptırmakta direten bir çocuktan değil tamamen kendi farkındalıklarından alır.İçinizdeki çocuğu eğlenirken, ebeveyni sevgi ve şefkat gösterirken, yetişkini ise iletişim kurmanız gerektiğinde kullanın. Daha somut ve mutlu hissedeceğinizden kuşku yok.Başlangıç aşamasında bilinçli şekilde uyguladığınız için yapmacık olduğunuzu düşündürecek belki size ama yaşam tarzı haline getirdiğinizde nasıl bağ kurduğunuza ve ne kadar samimi olduğunuza siz bile şaşıracaksınız.Çünkü bu başkası değil sizsiniz,sizin içinizdeki uyuyan güzel.Mutlu son için uyandırılmayı bekliyor.Kısacası içimizdeki yetişkin artık harekete geçmeli.

Psikolojide” transaksiyonel analiz” olarak geçen bu yöntemi daha ayrıntılı okuyup incelemeyi de konuya olan ilgi ve merakınıza bırakıyorum…

Denediniz ve olmadı mı ? Beyninizin sağ lobunu biraz fazla çalıştırıp insanların tepkilerini ölçmüş olursunuz.Peki ya sonuç verirse ? wink ifade simgesi Değer verdiğiniz her şey için ,en önemlisi de kendi iç huzurunuz için değmez mi ?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

 
İlgili Terimler :
Magazinzone